Machu Picchu
20 do 23°C
temperatura
3335 godzin
słońca dziennie
737 mm
deszcz
142 dni
suchy
223 dni
deszcz
0 dni
śnieg

Klimat Machu Picchu

Klimat w Machu Picchu to klimat, który z pewnością docenią osoby lubiące różnorodność. Dzieje się tak dlatego, że w inkaskim mieście, położonym wysoko w Andach, panuje subtropikalny klimat górski, charakteryzujący się dużymi wahaniami temperatur.

Średnie klimatyczne dla całego roku

  • Dzień: średnia temperatura w ciągu dnia wynosi od 20°C do 23°C w ciągu dnia
  • Night: średnia temperatura w nocy wynosi od 1°C do 8°C
  • Deszcz: pada 223 dni i jest w sumie około 737 mm opadów
  • Godziny słoneczne: w ciągu roku jest 3335 godzin słonecznych
Maksymalna temperatura: między 20°C a 23°C
Najcieplejszy miesiąc: 23°C w październik
Najzimniejszy miesiąc: 20°C w styczeń
Temperatura w nocy: między 1°C a 8°C
Dni suche: 142 dni
Dni z deszczem: 223 dni
Dni ze śniegiem: 0 dni
Całkowita suma opadów: 737 mm
Liczba godzin słonecznych: 3335 godzin

Podzwrotnikowy klimat górski w Machu Picchu wynika z wysokiego położenia miasta w Andach, na wysokości około 2400 metrów nad poziomem morza. Taka wysokość powoduje duże wahania temperatury między dniem i nocą oraz między porami roku. Co więcej, bliskość oceanu wpływa na wilgotność powietrza i możliwość wystąpienia opadów, zwłaszcza latem.

Lato

W lecie, od grudnia do marca, w Machu Picchu jest gorąco i wilgotno. Średnia temperatura dzienna wynosi około 20 stopni Celsjusza, ale wysoka wilgotność powietrza sprawia, że wydaje się, że jest cieplej. O tej porze roku zdarzają się też opady deszczu, więc nie zapomnij o mackintoshu.

Jesień

Jesienią, od kwietnia do czerwca, Machu Picchu jest chłodniejsze i bardziej suche. Średnia temperatura dzienna spada do około 15 stopni Celsjusza i zmniejsza się wilgotność powietrza. To dobry czas na wyjazd, jeśli lubisz łagodniejszą pogodę i mniejsze szanse na deszcz.

Zima

Zimą, od lipca do września, w Machu Picchu jest zimno i sucho. Średnia temperatura dzienna może spaść poniżej 10 stopni Celsjusza, a opadów jest niewiele. To najlepszy sezon, jeśli lubisz wędrować w zimnym klimacie i cieszyć się jasnymi, słonecznymi dniami.

Wiosna

W okresie wiosennym, od października do listopada, pogoda w Machu Picchu jest nieprzewidywalna. Temperatura może wahać się między gorącymi i zimnymi dniami, może być zarówno deszcz, jak i słońce. To dobry czas na wyjazd, jeśli jesteś elastyczny i otwarty na to, co oferuje pogoda.

Wykres temperatury

Ten wykres przedstawia średnią temperaturę maksymalną (czerwony) i minimalną (niebieski) dla Machu Picchu.

Wykres opadów

Ten wykres przedstawia średnią ilość opadów w miesiącu dla Machu Picchu.

Tabela klimatyczna Machu Picchu

W tej tabeli klimatycznej możesz zobaczyć na pierwszy rzut oka, jaka jest średnia pogoda w miesiącu dla Machu Picchu. Dane zostały zebrane w okresie 30 lat, z których uzyskano średnią miesięczną. Z roku na rok różnice mogą być większe lub mniejsze, ale dzięki tej tabeli klimatycznej masz dobre wyobrażenie o tym, jaka może być pogoda dla Machu Picchu w danym miesiącu.

Sty Lut Mar Kwi Maj Cze Lip Sie Wrz Paź Lis Gru
Dnia 20 20 20 21 21 20 20 21 21 23 23 21
Noc 8 8 8 6 4 2 1 3 5 7 7 8
Sty Lut Mar Kwi Maj Cze Lip Sie Wrz Paź Lis Gru
Deszczu 155 120 116 41 9 19 9 10 18 44 78 118
Dni z
deszczem
22 20 22 20 16 11 11 16 20 22 21 22
Dnibez
opadów
9 8 9 10 15 19 20 15 10 9 9 9
Sty Lut Mar Kwi Maj Cze Lip Sie Wrz Paź Lis Gru
Godzin słonecznych 8 8 8 9 10 10 10 10 10 10 9 9
Siła wiatru
w Bft
2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2
UV-index 4 4 3 4 3 3 3 4 4 4 4 4

Kiedy jechać do Machu Picchu

Najlepszy czas na odwiedzenie Machu Picchu to pora sucha, która trwa od kwietnia do października. Pora deszczowa, od listopada do marca, może być bardzo wilgotna i mglista, co może sprawić, że zwiedzanie tej słynnej inkaskiej ruiny stanie się mniej atrakcyjne.

W porze suchej Machu Picchu jest również mniej zatłoczone, więc jeśli chcesz uniknąć tłumów, warto wybrać się właśnie w tym okresie. Pamiętaj jednak, że miesiące letnie, czyli lipiec i sierpień, są tradycyjnie najbardziej ruchliwe, więc jeśli chcesz się wyciszyć, lepiej podróżować w miesiącach przejściowych.

Kolejną zaletą odwiedzenia Machu Picchu w porze suchej jest to, że warunki pogodowe w tej części Peru są zazwyczaj dość stabilne. Chociaż możesz spodziewać się sporadycznych opadów deszczu, szanse na złą pogodę są znacznie mniejsze niż podczas pory deszczowej.

Jeśli chodzi o temperatury, to w Machu Picchu w porze suchej jest zazwyczaj ciepło. Temperatury w ciągu dnia mogą osiągać około 25 stopni Celsjusza, więc pamiętaj, żeby zabrać ze sobą wystarczającą ilość wody i ochronę przed słońcem. W nocy może się trochę ochłodzić, więc weź ciepłą kurtkę, jeśli planujesz oglądać zachód słońca w Machu Picchu.

Podsumowując, najlepszy czas na odwiedzenie Machu Picchu to pora sucha, czyli okres od kwietnia do października. Daje to największe szanse na dobrą pogodę i mniejsze tłumy, a także zapewnia możliwość zobaczenia tego pięknego historycznego miejsca w pełnej krasie.

Klimat Machu Picchu według miesiąca

Jaki jest średni klimat w danym miesiącu dla Machu Picchu? Kliknij miesiąc, aby zobaczyć wszystkie średnie miesięczne dla nasłonecznienia, maksymalnej i minimalnej temperatury, procentowej szansy na deszcz w ciągu dnia, opadów śniegu i liczby dni deszczowych.

Doświadczenia ponownie Machu Picchu

Byłeś w w Machu Picchu?

Zostaw swoje doświadczenie z pogodą w Machu Picchu, aby mieć szansę wygrać 500 zł!

Twój e-mail nie pojawi się w recenzji i nie zostanie przekazany osobom trzecim.
Zauważyłeś błąd?

Wyślij nam e-mail, jesteśmy Ci wdzięczni.