Wyspy Kanaryjskie
pogoda, klimat i kiedy jechać

Wyspy Kanaryjskie to bardzo popularny kierunek wakacyjny. Każda z siedmiu dużych wysp ma swój własny charakter i niepowtarzalne atrakcje. Na Wyspach Kanaryjskich temperatura jest przyjemna przez cały rok, ale istnieją różnice w klimacie i pogodzie pomiędzy wyspami. Chcesz wybrać się na wakacje na Wyspy Kanaryjskie? Wymieniliśmy dla Was kilka najlepszych miejsc do odwiedzenia.

Teneryfa

Teneryfa jest największą i zarazem najpopularniejszą z siedmiu dużych Wysp Kanaryjskich. Na tej wyspie znajdziesz Pico del Teide, najwyższą górę Hiszpanii. To prawdziwa atrakcja, którą można zobaczyć także z innych wysp. Teneryfa jest bardzo popularna wśród miłośników słońca, ale również miłośnicy pieszych wędrówek mogą się na tej wyspie rozpieszczać.

Piesza wędrówka wśród pięknych krajobrazów lub wspinaczka na Pico del Teide. Kolejka linowa zabierze Cię w daleką drogę, ale podróż na szczyt będziesz musiał odbyć pod własną parą. Następnie można zrelaksować się na jednej z uroczych, piaszczystych plaż.

Pogoda na Teneryfie jest właściwie zawsze ładna. Przez cały rok jest ciepło, a deszczu jest niewiele. Szczególną popularnością cieszy się więc południowa część wyspy.

Gran Canaria

Gran Canaria to wyspa kontrastów. Na północy znajdziesz piękny zielony krajobraz, podczas gdy południe jest bardziej pustynne. Południe ma również piękne plaże. Ta część wyspy jest więc najbardziej popularna wśród wczasowiczów. Rezerwat przyrody Dunas de Maspalomas jest szczególnym miejscem, które warto odwiedzić. Wysokie wydmy otaczają Cię całkowicie i sprawiają, że czujesz się jak w innym świecie.

W tym rezerwacie przyrody znajduje się również Charco de Maspalomas. To oaza, w której regularnie odpoczywają ptaki wędrowne. Obowiązkowym punktem programu jest również wizyta w stolicy - Las Palmas. Stare centrum miasta ma długą i bogatą historię, którą widać do dziś.

Na Gran Canarii temperatura jest przyjemna przez cały rok. Spada tu jednak nieco więcej deszczu niż np. na Teneryfie czy Lanzarote. Północna część wyspy musi się z tym uporać. Niemniej jednak, Gran Canaria jest wspaniałym miejscem na wakacje przez cały rok.

Fuerteventura

Fuerteventura to wyspa, na którą warto się wybrać, jeśli lubisz windsurfing. Oprócz przyjemnej temperatury i niewielkich opadów, na wyspie prawie zawsze wieje wiatr. Plaże są zdecydowanie najpopularniejszym miejscem na wyspie. Plaże są popularne nie tylko wśród miłośników sportów wodnych, ale także wśród osób opalających się.

Koniecznie poświęćcie czas na obejrzenie zachodu słońca na plaży. Niebo przybiera najbardziej efektowne kolory. Na piesze wędrówki dobrym celem jest Parque Nacional de Jandia.

Lanzarote

Lanzarote to wyspa o wszechstronnym zastosowaniu. Oczywiście dużą popularnością cieszą się piękne plaże, ale warto też odwiedzić stolicę Arrecife. Miasto położone jest na wybrzeżu i oferuje wiele przytulności. Park Narodowy Timanfaya jest również szczególnym celem podróży. Tutaj można dowiedzieć się o wulkanicznej przeszłości Lanzarote. I koniecznie odwiedźcie muzeum Fundación César Manrique. Ten artysta był bardzo ważny dla kształtowania się Lanzarote takiej, jaką jest dzisiaj.

Lanzarote leży bardzo blisko Afryki, co sprawia, że jest jedną z najcieplejszych Wysp Kanaryjskich. Przez cały rok panuje tu przyjemna temperatura i prawie nie pada deszcz. Jednak wiatr może czasem sprawić, że wieczory będą nieco chłodne.

La Palma

La Palma jest popularnym miejscem wypoczynku wśród miłośników pieszych wycieczek. Jest to najbardziej zielona Wyspa Kanaryjska. Można spacerować po specjalnych parkach przyrody i malowniczych wioskach. Parque Nacional Caldera de Taburiente jest pięknym miejscem spacerowym. Można tu zobaczyć ogromny krater o stromych ścianach i imponujący wodospad.

Temperatura na La Palmie jest przyjemna przez cały rok. W miesiącach październik i listopad spada najwięcej deszczu. W pozostałej części roku jest przeważnie sucho ze średnimi temperaturami od 19 do 24 stopni. To idealna temperatura do spacerów i jazdy na rowerze.

La Gomera

La Gomera jest piękną, spokojną destynacją dla miłośników przyrody. Wyspa posiada ogromne bogactwo flory i fauny. Od wspaniałych lasów laurowych po zapierające dech w piersiach wysokie ściany skalne. Nieokiełznana przyroda wciąż występuje w obfitości na tej wyspie.

Rozrywki dostarcza również tętniąca życiem stolica San Sebastián. Spaceruj po malowniczych uliczkach i podziwiaj autentyczne budynki. Chciałbyś spędzić dzień na plaży? Playa de Santiago to plaża z czarnym piaskiem, na której można się zrelaksować.

La Gomera jest wspaniałym miejscem na wakacje przez cały rok. Temperatura nigdy nie spada zbytnio, a latem wzrasta do przyjemnych 24 lub 25 stopni. To świetna temperatura do odkrywania dzikiej przyrody wyspy. Opady są skąpe w ciągu całego roku.

El Hierro

El Hierro jest najmniejszą wyspą spośród Wysp Kanaryjskich. Znajdziecie tu tylko kilka małych plaż. Pozostała część wybrzeża składa się z wysokich, stromych skał. Ta wyspa jest szczególnie popularna wśród nurków. Rezerwat morski Mar de las Calmas jest uważany za jedno z najlepszych miejsc do nurkowania w Europie. Wielu nurków chce tu odkryć bogaty podwodny świat.

El Hierro to dobry wybór, jeśli nie masz ochoty na masową turystykę. Ta mała wyspa jest często pomijana przez turystów, ale właśnie dlatego jest tak warta uwagi.

Temperatura na El Hierro jest przyjemna przez cały rok. Bardzo mało jest też opadów atmosferycznych. Październik i listopad to najbardziej wilgotne miesiące. Od sierpnia do października jest ze średnią 24 stopni najcieplej.Kiedy jechać na Wyspy Kanaryjskie

Najkorzystniejsza pora na podróżowanie różni się w zależności od wyspy w Wyspy Kanaryjskie. Zobacz najkorzystniejsze pory na podróżowanie dla:

Jeśli chcesz odwiedzić jedną z Wyspy Kanaryjskie, generalnie najlepszym czasem na wyjazd jest okres od styczeń do grudzień. W tym okresie czeka Was przyjemna temperatura i prawie żadnych opadów. Najwyższa średnia temperatura na Wyspy Kanaryjskie wynosi 24°C w sierpień, a najniższa 18°C w luty. Najwyższa temperatura wody to 25°C, a najzimniejsza 20°C.

Oferty dla Wyspy Kanaryjskie

W tabeli poniżej możesz szybko znaleźć średnią miesięczną pogodę na Wyspy Kanaryjskie, miesięczne temperatury lub największe opady. Nasze średnie miesięczne dane klimatyczne oparte są na danych z ostatnich 30 lat.

Klimat Wyspy Kanaryjskie na miesiąc

Sty Lut Mar Kwi Maj Cze Lip Sie Wrz Paź Lis Gru
Temperatura (°C) 19 18 19 20 21 22 23 24 24 24 22 20
Temperatura wody (°C) 22 21 20 21 21 23 23 24 25 25 24 22
Opady (mm) 8 9 16 5 4 2 2 12 11 20 18 7

Podróż i zakwaterowanie Wyspy Kanaryjskie

Planujesz wyjazd do Wyspy Kanaryjskie, to zajrzyj do tych znanych biur podróży. Są one oceniane przez podróżnych jako najlepsze i oferują świetne ceny na każdy budżet.

Bilety lotnicze

Szukasz lotów do Wyspy Kanaryjskie? Wejdź na pokład jednej z tych linii lotniczych.

Klimat Wyspy Kanaryjskie

Na Wyspach Kanaryjskich panuje klimat subtropikalny, co oznacza, że przez cały rok jest tam ciepło i słonecznie. Jednak w zależności od wyspy, którą odwiedzisz, mogą występować znaczne różnice. Na przykład Teneryfa, Lanzarote i Fuerteventura są zazwyczaj cieplejsze i bardziej suche niż inne wyspy, takie jak Gran Canaria czy La Palma.

Średnia temperatura na Wyspach Kanaryjskich wynosi od 21 do 23 stopni Celsjusza. W miesiącach zimowych średnia temperatura spada do 18 stopni Celsjusza. Jednak w porównaniu z innymi krajami Europy nadal jest stosunkowo ciepło.

Na Wyspach Kanaryjskich jest też bardzo mało opadów. Wyspa Fuerteventura jest najsuchsza ze wszystkich wysp, ze średnią roczną sumą opadów wynoszącą zaledwie 150 mm. Dla porównania, najbardziej wilgotną wyspą jest La Gomera, na której średnie roczne opady wynoszą 1200 mm.

Oferty dla Wyspy Kanaryjskie

Na klimat Wysp Kanaryjskich wpływa kilka czynników

Na klimat Wysp Kanaryjskich wpływa wiele czynników, w tym Prąd Zatokowy i wiatry handlowe. Prąd Zatokowy to ciepły prąd oceaniczny, który płynie z Zatoki Meksykańskiej do Oceanu Atlantyckiego. Ten prąd sprawia, że Wyspy Kanaryjskie są ciepłe zimą i chłodne latem. Wiatry handlowe są kolejnym ważnym czynnikiem wpływającym na klimat Wysp Kanaryjskich. Wiatry te wieją ze wschodu na zachód i przynoszą na wyspy chmury i deszcz.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na klimat wyspy jest jej topografia. Wyspa z górami będzie miała chłodniejszy klimat niż ta, która jest całkowicie płaska. Dzieje się tak dlatego, że góry blokują światło słoneczne i uniemożliwiają dotarcie ciepła do powierzchni wyspy. Na przykład na Lanzarote średnia temperatura wynosi 20 stopni Celsjusza, ponieważ jest płaska. Z drugiej strony, La Gomera ma średnią temperaturę 16 stopni Celsjusza, ponieważ jest górzysta.

Jaka jest najcieplejsza wyspa na Wyspach Kanaryjskich?

Najcieplejszą wyspą na Wyspach Kanaryjskich jest Fuerteventura, ale nie różni się ona zbytnio od pozostałych wysp z pierwszej trójki najcieplejszych Wysp Kanaryjskich. Średnia roczna temperatura na Fuerteventura wynosi 22,7 stopni Celsjusza. Drugą najcieplejszą wyspą jest Lanzarote, gdzie średnia roczna temperatura wynosi 22,4 stopnia Celsjusza. Pierwszą trójkę zamyka Teneryfa, na której średnia roczna temperatura wynosi 21,8 stopni Celsjusza.

Klimat Wyspy Kanaryjskie na miesiąc

Sty Lut Mar Kwi Maj Cze Lip Sie Wrz Paź Lis Gru
Dnia 19 18 19 20 21 22 23 24 24 24 22 20
Noc 16 16 16 17 18 19 20 21 21 21 19 18
Woda 22 21 20 21 21 23 23 24 25 25 24 22
Sty Lut Mar Kwi Maj Cze Lip Sie Wrz Paź Lis Gru
Deszczu 8 9 16 5 4 2 2 12 11 20 18 7
Dni z
deszczem
6 7 7 5 3 2 2 4 6 8 10 7
Dnibez
opadów
25 21 24 25 28 28 29 27 24 23 20 24
Sty Lut Mar Kwi Maj Cze Lip Sie Wrz Paź Lis Gru
Godzin słonecznych 8 8 8 9 9 9 9 9 9 9 8 9
Siła wiatru
w Bft
4 4 4 4 4 4 4 4 3 3 3 4
UV-index 5 5 5 5 5 6 6 6 6 6 5 5
Pogoda Wyspy Kanaryjskie na miesiąc

Jaka jest średnia pogoda w Wyspy Kanaryjskie w danym miesiącu? Przekonajmy się! Kliknij na miesiąc, aby zobaczyć wszystkie średnie miesięczne dla nasłonecznienia, wysokich i niskich temperatur, procentową szansę na deszcz w ciągu dnia, opady śniegu i liczbę dni deszczowych.

Pogoda Wyspy Kanaryjskie

Pogoda w Wyspy Kanaryjskie przez najbliższe 14 dni będzie się wahać od 19°C do 21° i przez wszystkie dni brak opadów. Temperatura wody wynosi 20°C.

5-dniowa prognoza pogody Wyspy Kanaryjskie

Pogoda
Maks/min
Woda
Opady
Wiatr
niedziela
26 marzec
Icon
20°C
19°C
20°C
0 mm
9 m/s
poniedziałek
27 marzec
Icon
20°C
19°C
20°C
0 mm
8 m/s
wtorek
28 marzec
Icon
20°C
19°C
20°C
0 mm
7 m/s
środa
29 marzec
Icon
20°C
19°C
20°C
0 mm
8 m/s
czwartek
30 marzec
Icon
20°C
19°C
20°C
0 mm
9 m/s

Zobacz 14-dniową prognozę dla Wyspy Kanaryjskie

Doświadczenia ponownie Wyspy Kanaryjskie

Byłeś w Wyspy Kanaryjskie?

Zostaw swoje doświadczenie z pogodą w Wyspy Kanaryjskie, aby mieć szansę wygrać 500 zł!

Twój e-mail nie pojawi się w recenzji i nie zostanie przekazany osobom trzecim.

Wysyłając dane, zgadzasz się z naszą polityką prywatności

Najczęściej zadawane pytania

Gdzie jest Wyspy Kanaryjskie?

Wyspy Kanaryjskie to archipelag należący do Hiszpania. Leży w linii prostej w odległości 4.037 km od Warszawa.

Współrzędne Wyspy Kanaryjskie to:

  • Szerokość geograficzna: 28.2447668
  • Długość geograficzna: -15.8287774
  • Współrzędne GPS to 28° 14' N, 15° 49' W

Które wyspy należą do Wyspy Kanaryjskie?

Wyspy Kanaryjskie składa się z tych 7 wysp:

Jak długo trwa lot do Wyspy Kanaryjskie?

Czas lotu z lotniska Lotnisko Chopina do Wyspy Kanaryjskie wynosi około 6 godz. 10 min.

Bilety lotnicze

Jakie są lotniska na Wyspy Kanaryjskie?

To są lotniska na Wyspy Kanaryjskie:

Jaka jest waluta Wyspy Kanaryjskie?

Na Wyspy Kanaryjskie do płatności używane jest Euro (EUR).

Kurs wymiany z dnia 26 marzec 2023

  • 1 Polski złoty = 0,22 Euro
  • 1 Euro = 4,47 Polski złoty
  • 100 Polski złoty = 22,35 Euro
  • 100 Euro = 447,37 Polski złoty

Jaki jest numer kierunkowy Wyspy Kanaryjskie?

Numer kierunkowy do wywołania Wyspy Kanaryjskie to +34.