Szukaj Menu

Średni klimat w Wyspy Kanaryjskie

Klimat w Wyspy Kanaryjskie ma średnią roczną temperaturę wynoszącą 25°C. W ciągu roku średnia miesięczna temperatura może spaść do 21°C i wzrosnąć do 29°C.

Rocznie spada około 206 mm deszczu. To daje dobry obraz tego, ile deszczu można się spodziewać w Wyspy Kanaryjskie.

Klimat w Wyspy Kanaryjskie

Tabela klimatyczna Wyspy Kanaryjskie

Tabela klimatyczna Wyspy Kanaryjskie pokazuje średnie temperatury, opady i indeks UV na miesiąc.

  Sty Lut Mar Kwi Maj Cze Lip Sie Wrz Paź Lis Gru
Temperatura w dzień (°C) 21 21 21 23 24 25 27 29 28 27 24 21
Temperatura w nocy (°C) 14 13 13 15 16 17 19 20 20 19 16 15
Opady (mm) 27 36 25 9,1 2,5 3,6 1,8 6,1 3,2 36 33 22
Indeks UV 6 7 8 8 9 9 9 9 8 7 6 6

Temperatura miesięczna w Wyspy Kanaryjskie

Ten wykres pokazuje średnie maksymalne temperatury w stopniach Celsjusza dla każdego miesiąca w Wyspy Kanaryjskie

Temperatura miesięczna w Wyspy Kanaryjskie

Opady miesięczne w Wyspy Kanaryjskie

Ten wykres pokazuje średnią miesięczną ilość opadów w milimetrach w Wyspy Kanaryjskie.

Opady miesięczne w Wyspy Kanaryjskie

Indeks UV miesięczny w Wyspy Kanaryjskie

Ten wykres pokazuje średni indeks UV na miesiąc w Wyspy Kanaryjskie.

Indeks UV miesięczny w Wyspy Kanaryjskie

Roczna temperatura w Wyspy Kanaryjskie

Ten wykres pokazuje średnią roczną temperaturę w Wyspy Kanaryjskie, podaną w stopniach Celsjusza.

Roczna temperatura w Wyspy Kanaryjskie

Roczna suma opadów w Wyspy Kanaryjskie

Ten wykres pokazuje średnią roczną ilość opadów w milimetrach, która spada w Wyspy Kanaryjskie.

Opady roczne w Wyspy Kanaryjskie

Więcej informacji klimatycznych o Wyspy Kanaryjskie

Na Wyspach Kanaryjskich panuje klimat subtropikalny, co oznacza, że przez cały rok jest tam ciepło i słonecznie. Jednak w zależności od wyspy, którą odwiedzisz, mogą występować znaczne różnice. Na przykład Teneryfa, Lanzarote i Fuerteventura są zazwyczaj cieplejsze i bardziej suche niż inne wyspy, takie jak Gran Canaria czy La Palma.

Średnia temperatura na Wyspach Kanaryjskich wynosi od 21 do 23 stopni Celsjusza. W miesiącach zimowych średnia temperatura spada do 18 stopni Celsjusza. Jednak w porównaniu z innymi krajami Europy nadal jest stosunkowo ciepło.

Na Wyspach Kanaryjskich jest też bardzo mało opadów. Wyspa Fuerteventura jest najsuchsza ze wszystkich wysp, ze średnią roczną sumą opadów wynoszącą zaledwie 150 mm. Dla porównania, najbardziej wilgotną wyspą jest La Gomera, na której średnie roczne opady wynoszą 1200 mm.

Na klimat Wysp Kanaryjskich wpływa kilka czynników

Na klimat Wysp Kanaryjskich wpływa wiele czynników, w tym Prąd Zatokowy i wiatry handlowe. Prąd Zatokowy to ciepły prąd oceaniczny, który płynie z Zatoki Meksykańskiej do Oceanu Atlantyckiego. Ten prąd sprawia, że Wyspy Kanaryjskie są ciepłe zimą i chłodne latem. Wiatry handlowe są kolejnym ważnym czynnikiem wpływającym na klimat Wysp Kanaryjskich. Wiatry te wieją ze wschodu na zachód i przynoszą na wyspy chmury i deszcz.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na klimat wyspy jest jej topografia. Wyspa z górami będzie miała chłodniejszy klimat niż ta, która jest całkowicie płaska. Dzieje się tak dlatego, że góry blokują światło słoneczne i uniemożliwiają dotarcie ciepła do powierzchni wyspy. Na przykład na Lanzarote średnia temperatura wynosi 20 stopni Celsjusza, ponieważ jest płaska. Z drugiej strony, La Gomera ma średnią temperaturę 16 stopni Celsjusza, ponieważ jest górzysta.

Jaka jest najcieplejsza wyspa na Wyspach Kanaryjskich?

Najcieplejszą wyspą na Wyspach Kanaryjskich jest Fuerteventura, ale nie różni się ona zbytnio od pozostałych wysp z pierwszej trójki najcieplejszych Wysp Kanaryjskich. Średnia roczna temperatura na Fuerteventura wynosi 22,7 stopni Celsjusza. Drugą najcieplejszą wyspą jest Lanzarote, gdzie średnia roczna temperatura wynosi 22,4 stopnia Celsjusza. Pierwszą trójkę zamyka Teneryfa, na której średnia roczna temperatura wynosi 21,8 stopni Celsjusza.

Średnia pogoda w Wyspy Kanaryjskie w poszczególnych miesiącach

Kliknij na miesiąc poniżej i zobacz szczegółowo, jaka zazwyczaj jest pogoda w Wyspy Kanaryjskie i czego można się spodziewać. Na podstawie historycznych danych pogodowych z Wyspy Kanaryjskie możesz zobaczyć średnią temperaturę, opady, wiatr i indeks UV dla każdego dnia miesiąca.