Turcja
12 do 32°C
temperatura
3425 godzin
słońca dziennie
458 mm
deszcz
275 dni
suchy
90 dni
deszcz
0 dni
śnieg

Klimat Turcja

Klimat Turcji różni się w zależności od obszaru, co wynika z położenia kraju na półkuli północnej. Ogólnie rzecz biorąc, klimat kraju można określić jako śródziemnomorski, z gorącym, suchym latem i ciepłą, deszczową zimą. Z drugiej strony, ze względu na ogromne rozmiary kraju i zróżnicowaną geografię, klimat Turcji można określić jako umiarkowany kontynentalny, oceaniczny i półsuchy.

Średnie klimatyczne dla całego roku

  • Dzień: średnia temperatura w ciągu dnia wynosi od 12°C do 32°C w ciągu dnia
  • Night: średnia temperatura w nocy wynosi od 8°C do 24°C
  • Temperatura morza: temperatura morza wynosi między 18°C i 30°C
  • Deszcz: pada 90 dni i jest w sumie około 458 mm opadów
  • Godziny słoneczne: w ciągu roku jest 3425 godzin słonecznych
Maksymalna temperatura: między 12°C a 32°C
Najcieplejszy miesiąc: 32°C w sierpień
Najzimniejszy miesiąc: 12°C w styczeń
Temperatura w nocy: między 8°C a 24°C
Temperatura morza: między 18°C a 30°C
Dni suche: 275 dni
Dni z deszczem: 90 dni
Dni ze śniegiem: 0 dni
Całkowita suma opadów: 458 mm
Liczba godzin słonecznych: 3425 godzin

Klimat Turcji w dużej mierze zależy od jej położenia na skrzyżowaniu trzech głównych kontynentów świata: Europa, Azja i Afryka. Oznacza to, że podlega klimatycznym wpływom mas powietrza pochodzących ze wszystkich trzech wymienionych lokalizacji.

Ponadto krajobraz Turcji jest bardzo zróżnicowany, z pasmami górskimi, wysokimi równinami i obszarami przybrzeżnymi. W rezultacie klimat może się bardzo różnić w różnych częściach kraju, w niektórych miejscach jest podobny do klimatu śródziemnomorskiego, a w innych bardziej zbliżony do klimatu kontynentalnego.

Wiosna w Turcji

Po mroźnej zimie w Turcji następuje okres przejściowy - lato, w którym temperatury stopniowo stają się przyjemniejsze. Wiosną temperatury wynoszą zazwyczaj od 10 do 20 stopni Celsjusza dziennie, a wraz z upływem sezonu stopniowo wzrastają.

Wiosna jest również znana z dużego prawdopodobieństwa wystąpienia opadów deszczu, które o tej porze roku w całym kraju są zazwyczaj umiarkowane lub duże. Dotyczy to zwłaszcza obszarów przybrzeżnych Turcji położonych najbliżej Morza Śródziemnego.

Lato w Turcji

Codzienne temperatury sięgają od 30 do 40 stopni Celsjusza w lecie w Turcji, najgorętszej porze roku. Upał może być uciążliwy, zwłaszcza w tych częściach kraju, które są bardziej oddalone i gdzie klimat jest bardziej kontynentalny.

Deszcz jest rzadki latem, a większość Turcji doświadcza w tym okresie średnio niewielkich lub żadnych opadów. Dzieje się tak dlatego, że wzorce pogodowe są w większości określane przez gorące, suche masy powietrza, które pochodzą z pustyń na południu.

Jesień w Turcji

Po upalnym lecie w Turcji następuje kolejny sezon przejściowy - zima, kiedy temperatury zaczynają spadać. Jesienią temperatury wahają się zazwyczaj od 10 do 20 stopni Celsjusza, a wraz z upływem pory roku następuje stopniowy spadek temperatury na termometrach.

Jesienią są większe szanse na deszcz, a Turcja o tej porze roku często otrzymuje umiarkowane lub znaczne opady. Jest to szczególnie widoczne w nadmorskich rejonach Turcji.

Zima w Turcji

W głębi Turcji zima jest najzimniejszą porą roku, z temperaturami często poniżej 0 stopni Celsjusza. Dzięki temu zima jest najzimniejszą porą roku w Turcji. Zimą często występują opady śniegu, zwłaszcza w górach, gdzie panuje klimat bardziej kontynentalny.

Deszcz jest również częstszy zimą, a o tej porze roku w całym kraju występują opady od umiarkowanych do silnych. Szczególnie wzdłuż wybrzeża.

Regionalne różnice w klimacie

Pogoda w Turcji może się bardzo różnić w zależności od miejsca. Na przykład w nadmorskich częściach Turcji panuje klimat śródziemnomorski, w którym lata są bardzo gorące i suche, a zimy nieco gorące i wilgotne. Dzieje się tak, ponieważ znajdują się one blisko oceanu, który odgrywa rolę w utrzymaniu bardziej stałej temperatury i obfitych opadów.

Z kolei klimat w głębi Turcji jest bardziej kontynentalny, z chłodniejszymi zimami i cieplejszymi latami niż w okręgach nadmorskich. Dzieje się tak, ponieważ znajdują się one głębiej w głębi lądu, co sprawia, że są bardziej wrażliwe na fale gorącego, suchego powietrza napływającego z pustyń na południu.

Czy chcesz przejść do Turcja?

Oto biura podróży, w których możesz zarezerwować wycieczkę do Turcja:

Oferty dla Turcja

Wykres temperatury

Ten wykres przedstawia średnią temperaturę maksymalną (czerwony) i minimalną (niebieski) dla Turcja.

Wykres opadów

Ten wykres przedstawia średnią ilość opadów w miesiącu dla Turcja.

Tabela klimatyczna Turcja

W tej tabeli klimatycznej możesz zobaczyć na pierwszy rzut oka, jaka jest średnia pogoda w miesiącu dla Turcja. Dane zostały zebrane w okresie 30 lat, z których uzyskano średnią miesięczną. Z roku na rok różnice mogą być większe lub mniejsze, ale dzięki tej tabeli klimatycznej masz dobre wyobrażenie o tym, jaka może być pogoda dla Turcja w danym miesiącu.

Sty Lut Mar Kwi Maj Cze Lip Sie Wrz Paź Lis Gru
Dnia 12 13 16 19 23 28 31 32 29 24 19 14
Noc 8 9 10 13 16 21 24 24 21 18 13 10
Woda 19 18 19 20 23 27 30 30 29 27 24 21
Sty Lut Mar Kwi Maj Cze Lip Sie Wrz Paź Lis Gru
Deszczu 144 56 41 20 19 5 1 1 10 38 36 87
Dni z
deszczem
15 11 11 8 8 3 2 - 4 8 7 13
Dnibez
opadów
16 17 20 22 23 27 29 31 26 23 23 18
Sty Lut Mar Kwi Maj Cze Lip Sie Wrz Paź Lis Gru
Godzin słonecznych 7 8 9 9 12 12 12 10 10 10 7 6
Siła wiatru
w Bft
3 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2
UV-index 3 4 4 5 6 7 7 7 6 5 4 3

Kiedy jechać do Turcja

Najlepszy czas na odwiedzenie Turcji zależy w dużej mierze od tego, co chcesz zobaczyć i zrobić podczas podróży. Ogólnie rzecz biorąc, najlepszym czasem na odwiedzenie Turcji jest okres od kwietnia do czerwca lub od września do listopada. Te pory roku oferują przyjemne temperatury, piękną pogodę i mniejsze tłumy, co czyni je idealnymi do zwiedzania kraju.

Jeśli chodzi o temperaturę, miesiące wiosenne i jesienne są zazwyczaj najprzyjemniejsze, a średnia temperatura wynosi 20-25 stopni Celsjusza. Takie temperatury są idealne, aby cieszyć się wieloma aktywnościami na świeżym powietrzu, które Turcja ma do zaoferowania, takimi jak wędrówki po górach, odkrywanie starożytnych ruin czy wygrzewanie się na pięknych plażach.

Regionalne różnice w Turcji

Istnieją pewne różnice w najlepszym czasie na odwiedzenie Turcji, w zależności od regionu Turcji, który chcesz odwiedzić. Jeśli planujesz odwiedzić nadmorskie regiony Turcji, najlepiej wybrać się tam między kwietniem a czerwcem, kiedy jest ciepło i słonecznie, a woda jest jeszcze stosunkowo chłodna. To także dobry czas na odwiedzenie wielu wysp tego kraju, ponieważ tłumy są mniejsze, a ceny bardziej przystępne.

Dla tych, którzy chcą poznać bogatą historię i kulturę tego kraju, najlepszym okresem na odwiedziny są jesienne miesiące - wrzesień i październik. W tych miesiącach pogoda jest nadal przyjemna, średnia temperatura wynosi około 20 stopni Celsjusza, a tłumy są mniejsze, co ułatwia zwiedzanie wielu muzeów, starożytnych ruin i innych atrakcji kulturalnych kraju.

Klimat Turcja według miesiąca

Jaki jest średni klimat w danym miesiącu dla Turcja? Kliknij miesiąc, aby zobaczyć wszystkie średnie miesięczne dla nasłonecznienia, maksymalnej i minimalnej temperatury, procentowej szansy na deszcz w ciągu dnia, opadów śniegu i liczby dni deszczowych.

Doświadczenia ponownie Turcja

Byłeś w w Turcja?

Zostaw swoje doświadczenie z pogodą w Turcja, aby mieć szansę wygrać 500 zł!

Twój e-mail nie pojawi się w recenzji i nie zostanie przekazany osobom trzecim.

Populaire bestemmingen w Turcja

Miasta i wsie w Turcja

Zauważyłeś błąd?

Wyślij nam e-mail, jesteśmy Ci wdzięczni.