Klimat Peru

Większość ludzi nie wie, że w Peru panuje bardzo zróżnicowany klimat, co wynika z jego odmiennej geografii. Peru dzieli się na cztery główne strefy klimatyczne, z których każda ma swoje własne cechy: strefa przybrzeżna, wyżyny, dżungla i las deszczowy.

Wybrzeże Peru

Na zachodnim krańcu Peru, graniczącym z Oceanem Spokojnym, panuje klimat umiarkowany. Region ten charakteryzuje się chłodnymi zimami i ciepłymi latami. Średnia temperatura na wybrzeżu wynosi 21 stopni Celsjusza. Nierzadko jednak temperatura spada poniżej 15 stopni Celsjusza w nocy lub wzrasta powyżej 30 stopni Celsjusza w ciągu dnia.

Wyżyny Peruwiańskie

Wyżyna Peruwiańska jest położona w centralnej części kraju, na wschód od wybrzeża. Obszar ten obejmuje Andy i niektóre niższe wzniesienia. Na wyżynach panuje klimat umiarkowany, a średnie temperatury wynoszą 10-15 stopni Celsjusza. W zależności od wysokości, temperatury mogą spadać do -10 stopni Celsjusza lub rosnąć do 20 stopni Celsjusza. W tym regionie występują dwie pory roku: pora sucha (od kwietnia do października) i pora mokra (od listopada do marca). Opady zmieniają się w zależności od wysokości, ale zazwyczaj są niższe niż w regionie nadmorskim.

Peruwiańska dżungla

Dżungla w Peru rozciąga się z północy na południe. Region ten charakteryzuje się wysokimi temperaturami i dużą wilgotnością. Średnia temperatura w dżungli wynosi około 27 stopni Celsjusza. W tym regionie jest też dużo opadów, średnio około 2 000 milimetrów rocznie. Jednak opady deszczu mogą się znacznie różnić w zależności od miejsca w regionie dżungli. Na przykład w Iquitos spada średnio 3000 milimetrów deszczu rocznie, a w Puerto Maldonado 1500 milimetrów.

Lasy deszczowe Amazonii

W Peru znajduje się duża część puszczy amazońskiej, położonej na wschodzie kraju. Panuje tu klimat tropikalny, z bardzo gorącą i wilgotną pogodą przez cały rok. Średnie temperatury w okolicy wynoszą około 27 stopni Celsjusza. Jednak wysoka wilgotność powietrza sprawia, że często odczuwa się ją jako znacznie gorętszą. Na obszarze lasów deszczowych występują duże opady, średnio około 3000 milimetrów rocznie.

Zobacz 14-dniową prognozę dla Peru

Klimat Peru na miesiąc
Sty Lut Mar Kwi Maj Cze Lip Sie Wrz Paź Lis Gru
Dnia 25 26 25 24 23 22 21 21 21 22 22 23
Noc 20 22 21 20 18 17 16 15 16 16 17 19
Woda 22 23 24 22 20 20 19 17 17 18 20 21
Sty Lut Mar Kwi Maj Cze Lip Sie Wrz Paź Lis Gru
Deszczu 3 4 3 1 0 1 1 1 1 1 1 1
Dni z
deszczem
3 5 6 3 1 - 1 - 1 - - 1
Dnibez
opadów
28 23 25 27 30 30 30 31 29 31 30 30
Sty Lut Mar Kwi Maj Cze Lip Sie Wrz Paź Lis Gru
Godzin słonecznych 10 9 9 9 7 7 8 10 11 12 12 12
Siła wiatru
w Bft
2 2 2 3 3 3 3 3 3 3 3 3
UV-index 6 6 6 6 5 5 5 5 5 5 6 6

Podróż i zakwaterowanie Peru

Planujesz wyjazd do Peru, to zajrzyj do tych znanych biur podróży. Są one oceniane przez podróżnych jako najlepsze i oferują świetne ceny na każdy budżet.

Bilety lotnicze

Szukasz lotów do Peru? Wejdź na pokład jednej z tych linii lotniczych.

Kiedy jechać do Peru

Peru to kraj, który ma wiele do zaoferowania turystom. Od dziedzictwa Inków po piękną przyrodę - w Peru każdy znajdzie coś dla siebie. Każdego roku tysiące turystów z całego świata przybywa do Peru, aby zobaczyć starożytne ruiny, doświadczyć tętniącego życiem życia nocnego i skosztować pysznego jedzenia. Ale kiedy jest najlepszy czas na odwiedzenie tego kraju?

Ogólnie rzecz biorąc, najlepszym czasem na odwiedzenie Peru jest pora sucha, która trwa od maja do października. Od czerwca do sierpnia trwa wysoki sezon turystyczny, więc w tych miesiącach spodziewaj się tłumów i wyższych cen. Jeśli chcesz uniknąć tłumów, a jednocześnie cieszyć się ładną pogodą, rozważ wizytę w kwietniu lub listopadzie.

Klimat Peru różni się w zależności od regionu, w którym się znajdujesz. Region Amazonii jest gorący i wilgotny przez cały rok, natomiast góry Andów są chłodniejsze i bardziej suche. Obszary nadmorskie, takie jak Lima, są zazwyczaj słoneczne i suche.


Najlepszy czas na wyprawę Szlakiem Inków do Machu Picchu

Jeśli chcesz wędrować Szlakiem Inków do Machu Picchu, pamiętaj, że można to zrobić tylko w porze suchej (od maja do października). Szlak jest zamykany na czas konserwacji w lutym każdego roku.

Najlepszy czas na odwiedzenie Amazonii

Jeśli planujesz podróż do amazońskiej puszczy, najlepiej wybrać się tam w porze deszczowej (listopad-kwiecień). Może nie brzmi to jak idealna pogoda, ale w rzeczywistości jest to najlepszy czas na obserwowanie dzikich zwierząt, które wychodzą w poszukiwaniu jedzenia i wody. Co więcej, las deszczowy nabiera zupełnie nowego piękna, gdy jest pokryty zielenią. Spakuj mackintosh i spray na owady.

Pogoda Peru na miesiąc

Jaka jest średnia pogoda w Peru w danym miesiącu? Przekonajmy się! Kliknij na miesiąc, aby zobaczyć wszystkie średnie miesięczne dla nasłonecznienia, wysokich i niskich temperatur, procentową szansę na deszcz w ciągu dnia, opady śniegu i liczbę dni deszczowych.


Doświadczenia ponownie Peru

Byłeś w Peru?

Zostaw swoje doświadczenie z pogodą w Peru, aby mieć szansę wygrać 500 zł!

Twój e-mail nie pojawi się w recenzji i nie zostanie przekazany osobom trzecim.

Wysyłając dane, zgadzasz się z naszą polityką prywatności

Popularne miasta i wioski w Peru

Miasta i wsie w Peru

Najczęściej zadawane pytania

Gdzie jest Peru?

Peru leży w linii prostej około 11.222 km od Polska (Warszawa → Lima).

Jak długo trwa lot do Peru?

Czas lotu z lotniska Lotnisko Chopina do Peru wynosi około 14 godz. 10 min.

Jakie są lotniska w Peru?

Są to lotniska w Peru:

  • Jorge Chávez International Airport (LIM) w Lima
  • Rodríguez Ballón International Airport (AQP) w Arequipa
  • Capitan FAP Carlos Martinez De Pinillos International Airport (TRU) w Trujillo
  • Coronel FAP Francisco Secada Vignetta International Airport (IQT) w Iquitos
  • Capitán FAP Guillermo Concha Iberico International Airport (PIU) w Piura
  • Alejandro Velasco Astete International Airport (CUZ) w Cusco
  • Teniente FAP Jaime A De Montreuil Morales Airport (CHM) w Chimbote
  • Cap FAP David Abenzur Rengifo International Airport (PCL) w Pucallpa
  • Coronel FAP Carlos Ciriani Santa Rosa International Airport (TCQ) w Tacna
  • Inca Manco Capac International Airport (JUL) w Juliaca

Ilu mieszkańców liczy Peru?

Peru liczy 31.826.018 mieszkańców.

Jak duży jest Peru?

Powierzchnia Peru wynosi 1.285.220 km². Jest ona 4,5 razy większa od Polska.

Co jest stolicą Peru?

Stolicą Peru jest Lima.

Jaki jest numer kierunkowy do Peru?

Numer kierunkowy do Peru to +51.

Zauważyłeś błąd?

Wyślij nam e-mail, jesteśmy Ci wdzięczni.