Norwegia
-3 do 20°C
temperatura
2325 godzin
słońca dziennie
526 mm
deszcz
153 dni
suchy
141 dni
deszcz
71 dni
śnieg

Klimat Norwegia

Norwegia to kraj wielkich kontrastów klimatycznych. Od ośnieżonych szczytów norweskich fiordów po zielone doliny i lasy. To prawda, że norweskie zimy bywają mroźne, ale klimat tego kraju to coś więcej niż tylko śnieg i lód. W rzeczywistości Norwegia ma bardzo zróżnicowany klimat, od bardzo zimnego po łagodny.

Średnie klimatyczne dla całego roku

  • Dzień: średnia temperatura w ciągu dnia wynosi od -3°C do 20°C w ciągu dnia
  • Night: średnia temperatura w nocy wynosi od -9°C do 11°C
  • Deszcz: pada 141 dni i jest w sumie około 526 mm opadów
  • Śnieg: pada średnio 71 dni w roku
  • Godziny słoneczne: w ciągu roku jest 2325 godzin słonecznych
Maksymalna temperatura: między -3°C a 20°C
Najcieplejszy miesiąc: 20°C w lipiec
Najzimniejszy miesiąc: -3°C w styczeń
Temperatura w nocy: między -9°C a 11°C
Dni suche: 153 dni
Dni z deszczem: 141 dni
Dni ze śniegiem: 71 dni
Całkowita suma opadów: 526 mm
Liczba godzin słonecznych: 2325 godzin

Norwegia jest krajem wąskim, ale długim i dlatego jej klimat może się bardzo różnić w zależności od regionu. Norwegię można ogólnie podzielić na trzy strefy klimatyczne: strefę polarną, strefę umiarkowaną i strefę podzwrotnikową. Prąd Zatokowy również ma duży wpływ na klimat, sprawiając, że zachodnie wybrzeże (w tym miasta takie jak Bergen i Stavanger) jest cieplejsze i łagodniejsze niż inne części kraju.

Norwegia Północna (strefa polarna)

Strefa polarna obejmuje najbardziej wysuniętą na północ część kraju, gdzie temperatury są prawie zawsze poniżej zera, a średnie roczne opady są niskie. To jest ta część Norwegii, którą większość ludzi wyobraża sobie, kiedy myśli o klimacie tego kraju.

Norwegia Środkowa (strefa umiarkowana)

Strefa umiarkowana obejmuje środkową część Norwegii i charakteryzuje się bardziej umiarkowanym klimatem. Temperatury w tej strefie są zazwyczaj powyżej zera, chociaż zimą mogą wystąpić chłodniejsze okresy. Strefa umiarkowana otrzymuje również więcej opadów niż strefa polarna.

Południowa Norwegia (strefa subtropikalna)

Strefa podzwrotnikowa obejmuje najbardziej południową część Norwegii i charakteryzuje się stosunkowo ciepłymi temperaturami przez cały rok. Dzieje się tak za sprawą Prądu Zatokowego, który sprowadza ciepłą wodę z tropików do wybrzeży Norwegii. Opady w tej strefie są wysokie, zwłaszcza zimą.

Klimat Norwegii w ogóle

Opady są w Norwegii dość częste w ciągu roku, więc zabierz ze sobą mackintosh. W jednej chwili może świecić słońce, a w następnej ulewa. W niektórych częściach Norwegii spada nawet ponad 2000 mm deszczu rocznie. Zimą w kraju jest dużo śniegu, zwłaszcza w górach.

Jednym z najciekawszych aspektów norweskiego klimatu są słynne długie dni w miesiącach letnich. Od końca maja do końca lipca w najbardziej na północ wysuniętym regionie Norwegii nigdy nie zachodzi słońce. To zjawisko, znane jako słońce o północy, przyciąga turystów z całego świata, którzy przyjeżdżają, by doświadczyć 24 godzin światła dziennego.

Czy chcesz przejść do Norwegia?

Oto biura podróży, w których możesz zarezerwować wycieczkę do Norwegia:

Oferty dla Norwegia

Wykres temperatury

Ten wykres przedstawia średnią temperaturę maksymalną (czerwony) i minimalną (niebieski) dla Norwegia.

Wykres opadów

Ten wykres przedstawia średnią ilość opadów w miesiącu dla Norwegia.

Tabela klimatyczna Norwegia

W tej tabeli klimatycznej możesz zobaczyć na pierwszy rzut oka, jaka jest średnia pogoda w miesiącu dla Norwegia. Dane zostały zebrane w okresie 30 lat, z których uzyskano średnią miesięczną. Z roku na rok różnice mogą być większe lub mniejsze, ale dzięki tej tabeli klimatycznej masz dobre wyobrażenie o tym, jaka może być pogoda dla Norwegia w danym miesiącu.

Sty Lut Mar Kwi Maj Cze Lip Sie Wrz Paź Lis Gru
Dnia -3 -3 2 8 15 18 20 18 15 8 2 -2
Noc -8 -9 -5 1 6 8 11 10 7 3 -1 -5
Sty Lut Mar Kwi Maj Cze Lip Sie Wrz Paź Lis Gru
Deszczu 25 28 32 26 50 54 62 64 45 51 55 34
Dni z
deszczem
2 2 4 11 17 18 22 20 15 14 10 6
Dni ze
śniegiem
14 13 12 6 1 - - - - 4 9 12
Dnibez
opadów
15 13 15 13 13 12 9 11 15 13 11 13
Sty Lut Mar Kwi Maj Cze Lip Sie Wrz Paź Lis Gru
Godzin słonecznych 3 3 5 8 9 12 10 9 8 4 4 3
Siła wiatru
w Bft
2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2
UV-index 1 1 1 3 4 4 4 4 3 2 2 1

Kiedy jechać do Norwegia

Dzięki dramatycznym krajobrazom i dużej ilości zajęć na świeżym powietrzu Norwegia jest idealnym miejscem dla miłośników przyrody. Ale kiedy najlepiej wybrać się do Norwegii? Odpowiedź zależy od tego, co chcesz zobaczyć i zrobić.

Lato

Lato (czerwiec-sierpień) to najpopularniejszy czas na odwiedzanie Norwegii, i nie bez powodu. Pogoda jest ciepła i słoneczna, co sprawia, że jest idealna do uprawiania sportów na świeżym powietrzu, takich jak wędrówki i jazda na rowerze. Latem dni są znacznie dłuższe, co oznacza, że masz więcej czasu na odkrywanie wszystkiego, co Norwegia ma do zaoferowania. Jednak lato to także wysoki sezon turystyczny, a więc najbardziej ruchliwy i najdroższy czas na podróżowanie. Jeśli więc chcesz uniknąć tłumów i zaoszczędzić trochę pieniędzy, rozważ wizytę wiosną lub jesienią.

Wiosna i jesień

Wiosna (marzec-maj) i jesień (wrzesień-listopad) to piękne pory roku w Norwegii. Pogoda jest łagodniejsza niż latem, ale wciąż wystarczająco przyjemna, by cieszyć się przebywaniem na świeżym powietrzu. W tych miesiącach jest też mniejszy tłok i ceny są nieco niższe. Istnieje jednak ryzyko, że niektóre atrakcje mogą być zamknięte.

Zima

Zima (grudzień-luty) może być magicznym czasem na odwiedzenie Norwegii. Zimą możesz oglądać zorze polarne, jeździć psimi zaprzęgami, skuterami śnieżnymi i jeździć na nartach w najlepszych ośrodkach w Europie. Jeśli masz nadzieję zobaczyć zorze polarne, to jest to odpowiednia pora roku. Pamiętaj jednak, że zima może być również mroźna i ciemna, zwłaszcza w północnej Norwegii. Jeśli nie przepadasz za zimną pogodą, być może będziesz chciał zostać w południowej Norwegii zimą. Niezależnie od tego, kiedy zdecydujesz się odwiedzić Norwegię, na pewno przeżyjesz niezapomnianą podróż!

Klimat Norwegia według miesiąca

Jaki jest średni klimat w danym miesiącu dla Norwegia? Kliknij miesiąc, aby zobaczyć wszystkie średnie miesięczne dla nasłonecznienia, maksymalnej i minimalnej temperatury, procentowej szansy na deszcz w ciągu dnia, opadów śniegu i liczby dni deszczowych.

Doświadczenia ponownie Norwegia

Dobra

Byłam w pierwszym tygodniu IX, na siedem dni, dwa były deszowe. W bezdeszczowe dni temperatura wynosiła ok. 13- 15 stopni, gdy słońce chowało się za chmurami, było wyraźnie zimniej. Z kolei podczas deszczowych dni temperatura spadła poniżej 10 st., to były niespotykanie mocne opady z bardzo silny wiatr.

Byłeś w w Norwegia?

Zostaw swoje doświadczenie z pogodą w Norwegia, aby mieć szansę wygrać 500 zł!

Twój e-mail nie pojawi się w recenzji i nie zostanie przekazany osobom trzecim.

Populaire bestemmingen w Norwegia

Miasta i wsie w Norwegia

Zauważyłeś błąd?

Wyślij nam e-mail, jesteśmy Ci wdzięczni.